top of page

אגרת התנועה המסורתית תשפ"ד 

רָאשֵׁי חֳדָשִׁים לְעַמְּךָ נָתַתָּ זְמַן כַּפָּרָה לְכָל תּוֹלְדוֹתָם

  • התנועה המסורתית

מחנה הקיץ של נוע"ם בידיים ממש טובות

מחנה הקיץ המיוחל ביער חנתון מתקרב בצעדי ענק וההתרגשות מורגשת בקרב צוות התנועה, אך עוד יותר בקרב החניכים והחניכות. בין כל הארגונים ופגישות התכנון המרובות הצלחנו לתפוס את מנהלת המחנה ובוגרת התנועה האגדית, דרה וורצ'ר-עפרון, לשיחה קצרה על תהליך ההכנה שלה לקראת המחנה שגם חשפה כמה סודות מפתיעות לגבי מה מצפה לנו!


בכמה מחנות נוע"ם היית עד היום? שאלה קלאסית, הרבה שואלים אותי. פעם אחרונה שספרתי יצא שהשתתפתי כחניכה, מדריכה ובתפקידים נוספים ב-15 מחנות קיץ של נוע"ם.


בתור בוגרת המחנות ומנהלת בשנה השנייה ברציפות - מה היה חשוב לך לשמר בפורמט ומה בחרת לחדש? יש המון מה לשמר במחנה, אבל בעיקר היה לי חשוב לשמור על האווירה המשפחתית והקהילתית, ועל הימים שכולם מחכים להם כל שנה - כמו יום נוע"ם, שבת לבנה, טקס בר/בת מצווה של אמירים ויום הורים.

השנה החלטנו לחדש באופן מפורש בשני דברים. אמנם המחנה תמיד מספק חוויה של קרבה לטבע, אבל השנה החלטנו לחזק את זה עוד יותר עם תוכן אקולוגי מיוחד וגם גינה קהילתית שתבנה ביער. לשם כך הקמנו צוות חדש וייעודי שנקרא "צוות רוח" שהמטרה שלו היא ליצור לחניכים עוד הזדמנויות חיבור - לעצמם ולעולם היהדות, דרך הטבע. בנוסף היה לנו חשוב השנה לשים דגש על היחס שבין כמות אנשי הצוות לכמות החניכים. דאגנו שהצוות הבוגר יהיה רחב ככל האפשר כדי שלכל חניך/ה יהיה קשר אישי ומשמעותי עם איש/אשת חינוך.

באיזה אופן התפקיד שלך כמנהלת המחנה שונה מתפקידים אחרים שעשית?

המעבר שלי לתפקיד מנהלת היה הדרגתי וצברתי ניסיון מגוון בין תפקידים שונים כמו רכזת שכבה, מד"בית, רכזת מדריכים ועוד, אבל ברוב התפקידים הייתי בציר החינוכי של המחנה. בתור מנהלת נחשפתי גם ובעיקר לתחום הלוגיסטי ולכמות הגורמים המעורבים בביטחון של החניכים. התפקיד שלי הוא לוודא שהמחנה מתנהל כמו שצריך מול כל אותם גורמים, בין אם זה המשטרה, הכבאות, משרד הבריאות, משרד החינוך, קצין הביטחון האזורי ומועצת ארגוני הנוער, כדי לוודא שהמחנה עומד בכל התקנים ומהווה מקום בטוח לכל הילדים והצוות.

מה האירוע שאת הכי מצפה לו במחנה? אני הכי מצפה ל"הקהל" הראשון במחנה, שזה בעצם התכנסות יומית של כל החניכים בו יש תחרות מורלים בין השכבות, כולם לומדים משהו ביחד, שרים את שיר המחנה ובעיקר רואים אחד את השניה. אני מצפה לראות את כל העבודה הקשה שלנו מתגשמת בהתכנסות הראשונה בה ההתרגשות הכי מורגשת באוויר, כי אני עובדת על המחנה כבר כמעט שנה ושאר הצוות עובד כבר מאפריל, החניכים מחכים עוד מהמחנה של שנה שעברה - וזה יהיה הרגע בו הכל פתאום הופך לאמיתי.

עד כמה את רואה חשיבות בשילוב בוגרי נוע"ם במחנות הקיץ? אחד הדברים המופלאים במחנה זה הצוות הבוגר של התנועה. אנשים שרוצים לעבוד בנוע"ם ולהחזיר מעצמם לאירוע שהיה עבורם כל כך משמעותי. כל בוגר ובוגרת מוסיפים לגוון המסורתי של המחנה ומביאים דברים שהם הכירו בילדות, מה שתורם עוד יותר לתחושת ההמשכיות והביתיות. אתמול למשל הייתי באישור תוכניות עם שתי רכזות שכבה שהציגו את חוברות ההדרכה שלהן, וזה ריגש אותי העובדה ששתיהן היו חניכות כשאני הייתי רכזת לפני כמה שנים.


השנה, באופן חסר תקדים - כל הצוות מלבד מישהו אחד ומיוחד הם בוגרים של נוע"ם. האמת שהיו לי הרבה יותר בוגרי נוע"ם שרצו להשתלב מאשר תקנים ומשרות, אבל לכל בוגרי נוע"ם באשר הם - אנחנו עדיין מאוד רוצים לראות אתכם! החלטנו השנה לקיים אירוע בוגרים בהובלת מנהלת תחום הבוגרים החדשה שלנו, יעל ברודץ', שבאופן לא רשמי החלטנו לקרוא לו פסטיבל יערות חנתון, שיכלול את ערב הבוגרים המסורתי ולינה ביער, לצד סדנאות מטורפות, יוגה, לימוד ועוד מלא הפתעות שוות.


מסר לחניכים במשפט -

כל הצוות ממש מחכה לפגוש אתכם ועושים הכל כדי שתהיה לכן.ם מחנה מטורף בו תצברו "חברים וחוויות לחיים".
תמונה שצולמה בשנת 2010. דרה במרכזה.

Comments


  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook

קבלו עדכונים שוטפים באינסטגרם של התנועה

bottom of page